• 2. Jazyková výprava - (nejen) pro studenty angličtiny

  Jazyková výprava nejen pro angličtináře

  Dover - vstupní brána do Velké Británie. Uvítání bílých útesů zažijí pouze ti, kteří zvolí tradiční způsob příjezdu z kontinentu tak jako my.

  Je škoda tímto místem pouze projet a uhánět do vnitrozemí. Volíme proto asi dvouhodinový výlet po bílých útesech s majákem a pohádkovým výhledem na moře a na závěr prohlídku místního hradu a města Doveru, jehož starobylé centrum nás naprosto okouzlí.

  Lewes a jeho hrad. Název města i hradu pochází ze staroanglického „Hlew“, které označuje kopec. Samotný hrad stojí na nejvyšším bodě města, jedná se ale o uměle vytvořený kopec z křídových kvádrů, a křídy je tu opravdu všude dost. Hrad Lewes byl postaven švagrem Viléma Dobyvatele, Normana, který dobyl Anglii v roce 1066. Hrad byl součástí „obranné linie“ hradů postavených podél pobřeží jižní Anglie, součástí tohoto řetězce byl např. i hrad Hastings. Ve městě také stojí dům Anny z Cleves, čtvrté manželky Jindřicha VIII. Tento dům Anna dostala od krále jako vyrovnání po rozvodu. Rozvod jako novinku zavedl právě Jindřich VIII.

  Brighton a jeho královský palác. Jedno z největších a nejslavnějších přímořských letovisek Anglie, nacházející se na jižním pobřeží, má 155.000 obyvatel. Najdete tu univerzitu, ale i nudi pláž. Nás zajímal především Royal Pavilion, bývalý královský palác postavený pro krále Jiřího IV., časem přeměněný do indického stylu s kontrastujícím interiérem v čínském stylu. Palác využívala i královna Victoria. Palác je obdivuhodný zevnitř, ale i ti z nás, kteří se kochali pohledem na palác pouze zvenčí, si přišli na své! Nezapomenutelná pro nás jistě zůstane i procházka podél pobřeží lemovaného kavárnami, restauracemi, rybářským muzeem a soukromými obrazárnami. Úzké uličky, dnes lemované starožitnými obchody a hospodami, dotvrzují původ Brightonu v rybářské vesnici.

 • Plán výpravy

  • Termín: 24.-29. července 2007
  • Cíl výpravy: Velká Británie: Dover · London · Lewes · Brighton