• 7. Jazyková výprava

  Zakarpatská Rus je nejzápadnější oblast Ukrajiny. Obyvatelé jsou převážně Ukrajinci a Rusíni, kteří hovoří rusínštinou; ukrajinskou administrativou jsou však pokládáni za Ukrajince.

  Podkarpatská Rus je termín označující území dnešní ukrajinské Zakarpatské oblasti, které bylo v letech 1919-1939 jednou ze čtyř samosprávných zemí Československa. Dnes je oficiálním jazykem Zakarpatské Rusi ukrajinština, avšak národním jazykem byla vždy rusínština. Dalším jazykem, kterým se na podkarpatsku hovořilo, byla jidiš.

  Co nás čeká a nemine

  První zastávkou bude město Užhorod, které je nejen nejzápadnější, ale se svými 116 000 obyvateli také nejmenší oblastní metropolí na Ukrajině. Mezi lety 1919 a 1938 bylo hlavním městem Podkarpatské Rusi, součásti Československa. Dominantou je Užhorodský hrad, stojící na 30 m vysoké sopečné vyvýšenině. Nedaleko je také skanzen lidové architektury a rusínské kultury. V nedalekém městě Seredně se nachází historické vinné sklepy.

  Koločava je vesnice na západní Ukrajině na jižní hranici Siněvirského národního parku. Proslula jako rodiště obávaného loupežníka a hrdiny literárního díla Ivana Olbrachta – Nikoly Šuhaje loupežníka. Ve vesnici je škola s muzeem a bustou I.Olbrachta. U dřevěného kostela u silnice směrem na Siněvir, se nachází hroby českých četníků, zabitých Nikolou Šuhajem, v okolí se nachází hřbitov s hroby Eržiky a Nikoly. Ve vesnici stále žije jejich dcera. Za hřbitovem je muzeum československé školy, kde se domluvíte česky.

  Nebudou nás však zajímat jen města, skanzeny a muzea. Kraj je turisticky atraktivní především pro milovníky horských túr a přírodních krás. V lokalitě, v které se budeme pohybovat, nás mohou zajímat:

  Polonina Krásná patří i přes vliv člověka mezi nejkrásnější poloniny Zakarpatska a je vyhledávaná pro svoji nenáročnost. Klimova (1492 m), jeden z vrcholů, se nachází asi 10 km od našeho "tábořiště" v Usť-Čorne.

  Polonina Boržava je jednou z nejkrásnějších polonin na Zakarpatské Ukrajině. Nejvyšším vrcholem celého pohoří je Stoj (1 681 m, dříve Stohy), ale nalezneme tady i řadu dalších vrcholů. Za zmínku stojí také 12-ti metrový vodopád Šepot na říčce Pylypec v podhůří hor Veliký (1599m) a Hymba (1497m), který je v této lokalitě velkou turistickou atrakcí.

  Výlety si zpřijemníme také grilováním v kolibě v Usť Čorné. Ňam.

  Po cestě domů se s Ukrajinou rozloučíme návštěvou města Mukačevo. Mezi nejvýznamnější památky města patří hrad Palanok, který sehrál důležitou roli v protihabsburských povstáních (17.–18. století) v přilehlém regionu. Dále je zde možné navštívit klášter ze 14. století a dřevěný kostel v ukrajinském stylu z 18. století.

  Na co bohužel nebyl čas

  Siněvir či Sinovír je největší jezero v Ukrajinských Karpatech a zároveň největší horské jezero na Ukrajině. Je součástí národního přírodního parku Siněvir. Má rozlohu 4,2 ha a leží v nadmořské výšce 989 m. Průměrná hloubka je 8 až 10 m a maximální až 22 m. Jezero vzniklo sesuvem.

  Solotvyno je známé především svými solnými doly a jezery. Voda odčerpávaná z hlubinných solných dolů se shromažďuje v povrchových jezerech s nasycenou slanou vodou, kolem nichž je vybudována rekreační zóna s lunaparkem, restauracemi, diskotékou.

 • Plán výpravy

  • Termín: 23. - 28. září 2009
  • Ubytování: v soukromí v domě ukrajinské rodiny v Usť-Čorna - ve vísce uprostřed hor
  • Cíl výpravy: Ukrajina: Užhorod - Koločava - hory - kopce - hory - kopce - Mukačevo
  • Cena: 3.900 Kč