22 Bře

Pokud si potrpíte na tradice, jistě máte zcela jasno, jak Velikonoce strávíte: Velikonoční triduum, ale také malovaná vajíčka, upletená pomlázka, dopolední „šlehačka“, voňavý mazanec…

Vajíčka jako symbol nového života patří k Velikonocím a svátkům jara snad ve všech kulturách, malování vajíček bylo tradicí již ve starém Egyptě. Ale i u Velikonoc platí, že jiný kraj, jiný mrav.

Na příklad v Norsku k velikonočním tradicím patří i řešení kriminálních zápletek! Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, jako jsou například detektivní příběhy od slavné Agathy Christie. Velikonoční noviny jsou plné detektivních příběhů a úkolem čtenářů je rozluštit na základě článkem poskytnutých indicií, kdo je pachatelem zločinu. A pokud neodebíráte noviny, stačí koupit norské mléko – protože i na krabici od mléka najdete příběhy s detektivní zápletkou.

Když o tom tak přemýšlím, očekávala bych podobnou tradici spíše v rodné zemi Agathy Christie. Tam se ale ujal docela jiný ale taky docela praktický zvyk: na Britských ostrovech ženám tradice radí přivázat muže k židlím a za propuštění požadovat peníze. No, snad se takové výkupné dá vyřešit i kreditkou.

Přejeme Vám příjemné oslavy Velikonoc a vítání jara. Užívejte si s radostí první jarní sluneční pohlazení.

Okomentujte